Informaciono komuniciranje učesnika u robnom prometu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: Alfa univerzitet

 UVOD
U cilju povećanja efikasnosti svoga rada i donošenja adekvatnih poslovnih odluka preduzeća koja se bave robnim prometom razvijaju svoj informacioni sistem koji uključuje dobijanje, prenos, obradu, čuvanje i distribuciju informacije koje pomažu timovima menadžera da mogu upravljati proizvodom od mesta proizvodnje do mesta potrošnje. Njihovo stručno odlučivanje zahteva stvaranje preduslova za nesmetano i ntegralno korišćenje svih informacija od značaja za sve nosioce robnog prometa.
Informacioni sistem robnog prometa treba da obezbedi sledeće informacije za sledeće timove koji vode trgovinski menadžment preduzeća:
tačnu evidenciju o svim proizvodima koji čine asortiman preduzeća sa oznakama šifre proizvoda naziva proizvoda i grane kojima proizvod pripada,
potpunu evidenciju nabavnih cena proizvoda,
tačnu evidenciju o svim dobavljačima sa naznakom njihove adrese i brojem žiro računa,
potpunu i tačnu evidenciju proizvoda koji su ugovoreni.
Ova evidencija obuhvata:
ugovorene količine proizvoda sa njihovim osnovnim karakteristikama u pogledu kvaliteta, vremena isporuke i
magacine uskladištenja i maloprodajne objekte u kojima će se proizvodi prodavati.
Takođe informacioni sistem robnog prometa mora obezbediti podatke o fizičko distributivnim aktivnostima:
dinamici narudžbina,
postojećim zalihama,
skladištenju proizvoda,
transportovanju proizvoda.
Da bi se u potpunosti iskoristile prednosti sredstava informacionog komuniciranja za sve učesnike u robnom prometu neophodno je već od proizvođača obezbediti jedinstven sistem označavanja proizvoda čime se obezbeđuje nesmetan protok roba između različitih poslovnih sistema bez obzira na prostrane dimenzije tržišta i na menadžment robnih tokova.
Više sistema otvara mogućnosti za slobodno kretanje roba i usluga i internacionalizaciju sistema kvaliteta među kojima najznačajnija mesta zauzimaju:
EAN (Numeration Europeenne des Articles) sistem za indetifikaciju proizvoda,
POS (Point of Sale system) sistem za kompjuterizovanu naplatu na mestu prodaje,
EFTPOS (Electronic-Financial-transfer, Point of Sale) sistem za elektronski transfer sredstava sa tekućeg računa kupca na tekući račun prodavca u momentu samog čina kupovine,
EDI (Electronic-Data-Interchange) sistem za elektronsku razmenu podataka i poslovne dokumentacije,
EDIFACT (Electronic Data Interchage for Administration, Commerce and Transport), sistem koji predstavlja skup pravila,standarda i uputstava UN. za elektronsku razmenu podataka i poslovne dokumentacije u oblasti trgovine, administracije i transporta,
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecomunication), sistem za međubankarsku i finansijsku telekomunikaciju.
EAN (Numeration Europeenne des Articles)-sistem
Za uspešno funkcionisanje savremenog robnog prometa nameće se potreba identifikacije proizvoda koji predstavljaju strukturu robnog prometa. Sa povećanjem asortimana roba ta potreba postaje nužnost. Na ovaj način jedinstveno označavanje proizvoda u međunarodnim razmerama poznato kao EAN-sistem dobija nezamenljivu ulogu.
EAN-simbol kojim se obavlja identifikacija sastoji se iz dva osnovna dela: broja ili niskog koda.Strukturu linijskog simbola predstavlja serija paralelnih tamnih linija između kojih se nalaze svetli međuprostori.Svaki broj je kodiran dvema tamnim linijama i sa dva svetla prostora. U primeni su dve verzije standardni EAN sa 13 brojeva i kraća verzija sa 8 brojeva – nastala iz standardne po principu potiskivanja nula.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!